על החברה
יצירת קשר
קוד אבטחה:

אל תלך מכאן - התמודדות עם חרדת נטישה

חרדת נטישה היא הגנה אבולוציונית, תינוקות חווים חרדת נטישה כמעט בכל פעם שדמות האם המיטיבה מתרחקת. הם זקוקים לה על מנת לשרוד. בלעדיה אין להם סיכוי לכך.

חרדת נטישה היא הגנה אבולוציונית, תינוקות חווים חרדת נטישה כמעט בכל פעם שדמות האם המיטיבה מתרחקת. הם זקוקים לה על מנת לשרוד. בלעדיה אין להם סיכוי לכך.בכל פעם שהוא יוצא מהבית, מספרת יפעת (שם מלא שמור במערכת) אני חווה פחד נורא. דפיקות לב, מתחברת לטלפון כדי לבדוק א5יפה הוא נמצא, שולחת הודעות בכמות אסטרונומית, רק שלא יעלם לי, שלא ישאיר אותי לבד, שלא ינטוש, אני אמות אם אשאר לבד.


נטע אינה האדם היחיד שחווה זאת, רובנו חווים חרדת נטישה, במינונים שונים. חלקנו למדנו להפעיל מנגנוני הגנה שונים. אנו ממלאים את חיינו בעוגנים שונים: חברים, תחביבים, עיצוב הזהות העצמית, ילדים, משפחה ועוד.


אבל יש בינינו אילו מתקשים מאוד להתמודד עם חרדת נטישה. שאין להם הגנות מספקות כדי להתמודד עם החרדה. כמו טפעת, שאינם מסוגלים לייצר סנטר עצמי שיכול למלא אותם ברגעי חרדה מנטישה.


חרדת נטישה היא הגנה אבולוציונית, תינוקות חווים חרדת נטישה כמעט בכל פעם שדמות האם המיטיבה מתרחקת. הם זקוקים לה על מנת לשרוד. בלעדיה אין להם סיכוי לכך.


אנו יכולים לראות זאת גם אצל בעלי החיים. כלבים למשל חווים חרדת נטישה בכל פעם שבעליהם נעלם מעינ יהם או יוצא לעבודה, להקות הזאבים מתגודדים יחדיו, מאחר לשרוד לבד אין להם אפשרות. הם זקוקים ללהקה על מנת לצוד, לעזור אחד לשני בעת איום עליהם,


בשלבי הלידה הראשונים של התינוק, הוא עדיין אינו חווה חרדה, החרדה מתרחשת כאשר נחתכת השליה, והתינוק יוצא החוצה נאלץ להיפרד מהרחם המוכר לבקוע אל תור אורות הניאון זרים ומנוכרים.


אנו יכולים לראות סימני דרך שונים בדרכו של כל אדם: חווית הפרידה חרדת נטישה מאם כשהילד נאלץ להתאקלם בגן חדש, בכי, חשש כשהאם חוזרת למקום עבודתה, בגילאים מאוחרים יותר מתחלפת חרדת הנטישה מ דמות האם, חרדה מפרידה מבן זוג או חברים קרובים.


כאשר אין יציבות הורית קבועה בינקותו של הילד, כאשר האם נעלמת וחוזרת ללא סדר הגיוני, ללא יכולת התינוק ללמוד היעלמות וחזרה באופן סדיר כלשהו, כשהאם נעלמת במפתיע ללא יכולת לצפות חזרתה, עלולה להיווצר בבגרות חרדת נטישה ללא היכולת לייצר סנטר ועוגנים כל פרידה, גם אם אי ה פרידה לנצח נצחים, עלולה לייסר מאוד את האדם החרד, הפחד להישאר לבד, מייצר תחושה בלתי נסבלת של יגון וחרדת מוות אפילו, ההישרדות תלויה כל כולה באדם אחר, אם ינטוש, החרדה מפני הבדידות היא כמעט חרדת מוות


הפרעת חרדה


הפרעת חרדה מתרחשת כאשר קיימים גורמים גנטיים או נרכשים אצל התינוק. גם תרבות משחקת תפקיד בהפרעת חרדה זו.. התרבות ממנה יונק הפעוט יכולה לעזור להשקיט חרדה או להעמיקה. בתרבויות שונות כמו גם עקרון הרצף,


ילדים רבים החווים הפרעת חרדת נטישה עשויים לפתח קושי הבגרות ביחסים בינאישייםי שונים, בהם גם י זוגיות, אבל קושי זה יכול להתבטא גם מל חברים לפגוע בהערכה העצמית ובתפקוד. במקרים מסוימים עשויים אלו הסובלים מהפרעת חרדה, לפתח גם הימנעות מקשרים שונים בשל החשש מנטישה.

ד"?ר ספוק והפרעות חרדת נטישה


בשנות ה 70 כתב רופא ילדים בשם ד"ר ספוק מורה נבוכים להורה הצעיר. ספרו הפך פופולרי ביותר והורים רבים התמודדו עם אתגרי גידול ילדיהם על פי עצותיו. הטקסט של ד"ר ספוק מציע התנהגות קפדנית מול התינוק, האכלה בשעה מסוימת,,חוקריט כמו גם ילידי שנות השבעים בבגרותם, טוענים אל מול שיטה זו, כי היא יצרה אצלם הפרעות חרדות וחרדות נטישה שונות. כך קמה אל מול שיטתו של ספוק, שיטת עקרון הרצף הידועה, לפיה האינטואיציה של האם היא הקובעת ולא האכלה בשעות נוקשות וקבועות, כמו גם ניסיון לייצר רצף אימהי קבוע ומשקיט, מול התינוק,

נבואה שמגשימה את עצמה


למרבה הצער, רבות הפעמים בהם מפתח האדם הפרעת חרדה, מדובר ב נבואה המגשימה עצמה והאדם מוצא עצמו למרבה האימה, מאבד את כל מה שהוא כל כך חושש ממנו.תסמינים


  1. חרדה להישאר לבד

  2. פחד לישון ללא הורה נוכח

  3. חלומות מפחידים

  4. הימנעות ממסגרת הגן או בתי הספר


התמודדות עם חרדת נטישה טיפים.


נחזור לגיל הינקות לרגע: לכל תינוק יש חפץ מעבר שמאפשר לו להתמודד עם חרדת נטישה של ההורה המיטיב. בין אם זו שמיכה, דובי או מוצץ. התקשרות לחפץ מאפשרת גמילה הדרגתית מהאובייקט ההורי החלפת השד הטוב עם חפץ שעשוי לעזור לתינוק למצוא את הסנטר שלו
  1. ואותו תינוק המאמץ לעצמו חפץ מעבר, ננסה לאמץ לעצמנו דבר מה שיכול להשקיט מעט את החרדה. זה יכול להיות חפץ כלשהו השייך לבן או בת הזוג או לכל דמות אחרת בחיינו המעוררת אצלנו חרדת נטישה.

  2. עוגנים שונים. עוגנים חיצוניים: חברים קרובים,עבודה ממלאת אותנו בסיפוק, לימודים, משפחה, ילדים. עוגנים פנימיים: תחביבים כמו ציור אונ כתיבה טבע, ועוד

  3. טיפול פסיכולוגי. כאשר אנו חשים כי חרדת הנטישה מפריעה לתפקוד שלנו, לזוגיות, רצוי ומומלץ למצוא טיפול פסיכולוגי טוב בתחום.

  4. טיפול CBT הוא הטיפול המומלץ בהפרעת חרדת נטישה.


ביבליוגרפיהבטיפולנט: חרדת נטישה/פרידה

מכון חיבורים: חרדת נטישה ופרידה


הכותבת: שיר שוורץ, עובדת בחברת קידום פרויקטים שיקומיים, מנחה סדנאות כתיבה טיפולית
מאמרים שיכולים לעניין אותך:

"מתאים לך ללכת לסרט אחי"?

"לא עזבו, אין לי חשק - מאז ה - 7 באוקטובר אין לי חשק.

סטנד אפ? הצחקתם אותי

סתם לשבת לקפה? הקפה יהיה מרזוהי שיחה די שגרתית בימים אלו. אמנם חלק מהאנשים עדיין מבלים, אבל תחושות של חוסר חשק אנהדוניה פשטה בעם מאז ה - 7 באוקטובר.


מה פתאום שאלך להופעה, כשיש שבויים

מה פתאום שאשב לבלות כשיש נרצחים


ראה מידע נוסף..

ימים קשים עוברים עלינו כעת. ימי אופל שלא חווינו מעולם קודם. לא רק הניצולים והחטופים סובלים כעת, אנחנו כולנו חווים הלם, פחד ואפילו אשמה. מהי אשמת השורד?


ראה מידע נוסף..
פוסטים שיכולים לעניין אותך:

בחודש מאי 2024 קידום פרויקטים שיקומיים קיימה הכשרה קצרה בנושא "(כמעט) כל מה שחשוב לדעת על קנביס" בשיתוף פעולה פורה וכחלק מקשרי עבודה משמעותיים עם הרשות הלאומית לביטחון קהילתי, משרד הבריאות- המחלקה לטיפול בהתמכרויות ואילס"ם.

ראה מידע נוסף..
***