על החברה
לקבלת עדכונים מהבלוג
קוד אבטחה:

"אני לא רוקד כשעצוב" - אנהדוניה

"מתאים לך ללכת לסרט אחי"?

"לא עזבו, אין לי חשק - מאז ה - 7 באוקטובר אין לי חשק.

סטנד אפ? הצחקתם אותי

סתם לשבת לקפה? הקפה יהיה מרזוהי שיחה די שגרתית בימים אלו. אמנם חלק מהאנשים עדיין מבלים, אבל תחושות של חוסר חשק אנהדוניה פשטה בעם מאז ה - 7 באוקטובר.


מה פתאום שאלך להופעה, כשיש שבויים

מה פתאום שאשב לבלות כשיש נרצחים


מה פתאום שאלך להופעה, כשיש שבויים

מה פתאום שאשב לבלות כשיש נרצחים

אנהדוניה


אנהדוניה מובחנת חוסר יכולת ליהנות מאירועים חברתיים, טלויזיה, סרט, קפה וכל דבר שהאדם נהנה ממנו בעבר. היא אינה מוגדרת כאבחון בפני עצמו אלא מגיעה כתופעה או סמפטום של דיכאון קשה, הפרעת אישיות גבולית ואני אוסיף שגם בימי מלחמה ניתן להבחין באנשים רבים שלוקים בה.

חוסר היכולת להגיב לגירויים חיוביים, לדברים שפעם אהבנו לעשות מעורר תסכול רב אצל הלוקים באנהדוניה.


לסובלים מאנהדוניה ישנו קושי לחוות שמחה או הנאה. אתה עלול להרגיש קהה או פחות מתעניין בדברים שנהנית מהם פעם. זהו סימפטום נפוץ של מצבים נפשיים רבים כמו דיכאון. טיפול זמין כדי לעזור לך להחזיר עניין בפעילויות החיים, כמו להיות בקרבת יקיריהם או האזנה למוזיקה.

הם חשים חוסר עניין, הנעה או הנאה מחוויות החיים. אולי לא תרצה לבלות זמן עם אחרים או לעשות פעילויות שבעבר שימחו אותך. זהו סימפטום שכיח של מצבים נפשיים רבים.

זה מצב נורמלי כאשר תחומי העניין שלך משתנים במהלך חייך. אך עם אנהדוניה, אתה מקבל הרבה פחות הנאה או שמחה לעשות דברים שאתה אוהב לעשות.

ישנם שני סוגים של אנהדוניה:

 • אנהדוניה חברתית - מתרחשת כאשר אתה לא נהנה להיות בקרבת אנשים.

 • אנהדוניה פיזית - מתרחשת כאשר מגע פיזי, ריחות או צלילים אינם מביאים לך שמחה. דוגמאות כוללות האזנה למוזיקה, אכילה או קיום יחסי מין.

איך מרגישה אנהדוניה?

אם אתה חווה אנהדוניה, ייתכן שלא "תרגיש" - כאילו יש ריקנות במקום שבו אתה מצפה שהרגשות שלך יהיו. זה עשוי להרגיש כאילו עוקב אחריך ענן כהה שחוסם את אור השמש. זה יכול ללבוש צורה של:

 • חוֹסֶר תְחוּשָׁה.

 • שעמום.

 • אֲדִישׁוּת.

 • שליליות.

בנוסף, אתה עלול להיתקל בבעיות שינה, מה שעלול להשפיע על מצב הרוח שלך ועל היכולת לבצע את שגרת היומיום שלך. זה יכול גם להשפיע על החשק המיני או החשק המיני שלך.

ייתכן שתתקשה לבלות זמן עם אנשים. אתה עלול להרגיש שאין לך מה לתת, בין אם זו אהבה, חיבה או הערכה. זה יכול להוביל לבידוד חברתי או הפרעת חרדה חברתית.

אנהדוניה מול אדישות: האם הם זהים?

לא. למרות שאתה עלול לחוות הן אנהדוניה והן אדישות בו זמנית, הן אינן זהות. אנהדוניה היא חוסר הנעה או הנאה. אדישות היא חוסר אנרגיה ומוטיבציה לעשות דברים.


מצבים הגורמים לאנהדוניה

אנהדוניה יכולה להיות סימפטום לתנאים הבאים:

מה גורם לאנהדוניה?

מחקרים מראים ש אנהדוניה יכולה לנבוע מחוסר פעילות סטריאטום הגחון של המוח שלך. אזור זה במוח יושב מעל ומאחורי האוזניים. הוא מכיל את "מרכז ההנאה" של המוח שלך שמקבל מייצר דופמין. דופמין הוא הורמון ה"הרגשה טובה". שינוי בפעילות באזור זה של המוח יכול להשפיע על האופן שבו אתה תופס תגמולים, כמו להיות בקרבת אנשים אחרים או השתתפות בפעילויות מסוימות.

כיצד מאבחנים אנהדוניה?

ספק שירותי בריאות יחפש את הסימפטום של אנהדוניה על ידי כך שישאל אותך שאלות איך אתה מרגיש רגשית ומה מצב הרוח שלך. יתכן ויעשה גם בדיקה גופנית כדי לשלול כל בעיה פיזית אחרת. וכמובן יבדוק את ההיסטוריה הרפואית המלאה במהלך הבדיקה.

מכיוון ש אנהדוניה יכולה לקשר לדיכאון, ספק שירותי בריאות עשוי להמליץ ​​לבצע בדיקות דם כדי לקבוע או לשלול כל מצב בסיסי שיכול להשפיע על הבריאות הנפשית שלך. זה עשוי לכלול:טיפול

כיצד מטפלים באנהדוניה?

אין טיפול ספציפי לאנהדוניה. ספק שירותי בריאות יעזור להקל על סימפטום זה על ידי אבחון וטיפול בגורם או במצב הבסיסי. טיפולים אפשריים יכולים לכלול:

ייתכן שיהיה עליך לשלב טיפולים, כמו טיפול תרופתי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי. הודע לרופא שלך אם יש לך תופעות לוואי כמו מחשבות אובדניות בזמן התחלת טיפול חדש. ייתכן שתצטרך להמשיך בטיפול שלך גם אם אתה מרגיש טוב יותר כדי שהאנהדוניה לא תחזור.

מה אני יכול לעשות בבית כדי לטפל באנהדוניה?

על מנת לעזור לך להקל על האנהדוניה ספק שירותי הבריאות שלך עשוי להציע לך להתאמן באופן קבוע, כמו הליכה או יוגה. כאשר אתה עוסק בפעילות גופנית, הגוף שלך משחרר דופמין. מכיוון שאנהדוניה משפיעה על רמות הדופמין בגופך, פעילות גופנית יכולה לעזור לגופך לשחרר יותר דופמין כדי להפעיל את "מרכז ההנאה" של המוח שלך.

מהם הסיכונים האפשריים של אי טיפול באנהדוניה?

אנהדוניה לא מטופלת יכולה להשפיע גם על הבריאות הנפשית וגם הגופנית שלך. סיכונים אפשריים של אי טיפול באנהדוניה והסיבה הבסיסית שלה עשויים לכלול:

 • הפרעה דיכאונית קשה.

 • בידוד חברתי.

 • חרדה.

 • קושי לקיים מערכות יחסים.

 • שינויים במצב הרוח.

 • מחשבות אובדניות.

 • אנרגיה נמוכה או עייפות.

 • תת תזונה.

 • \משברים אישיים כמו גירושין

 • משברים קולקטיביים כמו מלחמה

אם אתה חווה מחשבות אובדניות, צור קשר עם ספק שירותי בריאות או התקשר למספר 988 (קו החיים של התאבדות ומשבר). אם אתה מרגיש שאתה בסכנה מיידית, צור קשר עם 911 או למספר שירות החירום המקומי שלך.

האם ניתן למנוע אנהדוניה?

האנהדוניה נעלמת? החדשות הטובות

Anhedonia יכולה להיעלם או להשתפר תחת פיקוח של ספק שירותי בריאות ו/או איש מקצוע בתחום בריאות הנפש. זה לא עובר מעצמו. אתה צריך להתחיל להרגיש טוב יותר ברגע שאתה מתחיל בטיפול. אנהדוניה עשויה לחזור לאחר הטיפול. אתה יכול להפחית את הסיכון של התסמין לחזור על ידי ביצוע תוכנית הטיפול של ספק שירותי הבריאות שלך, גם אם אתה מרגיש טוב יותר.

מתי להתקשר לרופא

אם אינך מרגיש שמחה או הנאה כמו פעם, פנה לספק שירותי בריאות. אנהדוניה יכולה להשפיע על הבריאות הנפשית והפיזית שלך. ספק שירותי בריאות ו/או איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יכולים לעזור לך להפחית סימפטום זה כדי שתוכל להרגיש טוב יותר מוקדם יותר.

אנהדוניה יכולה להפריע ליכולת ליהנות מהדברים הקטנים, כמו לאכול את האוכל האהוב עליך או לתת חיבוק לאדם אהוב. אתה עלול להרגיש מתוסכל מכך שאינך מוצא יותר הנאה בדברים שפעם שימחו אותך. למרות שישנן סיבות אפשריות רבות לתסמין זה, ספק שירותי בריאות ו/או איש מקצוע בתחום בריאות הנפש יכולים לעזור לך לנווט באבחנה ואפשרויות הטיפול שלך. אם אתה חווה מחשבות אובדניות, צור קשר עם 988 או לספק שירותי הבריאות שלך.את האנהדוניה ניתן לסווג ראשית ומשנית.


ראשית כחלק ממחלה כמו דיכאון מז`ורי או הפרעת אישיות או סכיזופרניה.

האנהדוניה המשנית תבוא לרוב כתוצאה של מחלה פיזית המשבשת את יכולת התגמול במוח.

אני אוסיף מנסיוני אנהדוניה יכולה לבוא גם כתוצאה ממשברי חיים, גירושים, מוות או אף מלחמה.


אבחון אנהדוניה


הרופא יערוך סקירות מקיפות וביניהן יעשו השוואות האם מדובר באנהדוניה חברתית, האם האנהדוניה הגיעה עקב דיכאון קשה או משבר חיים. הרופא ישאל שאלות על מצבו של המטופל וכך הוא יכול לאבחן האם הוא באמת סובל מאנהדוניה.


ביבליוגרפיה

אנהדוניה פרופ` ליאון גרינהאוס

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/25155-anhedonia

https://www.webmd.com/depression/what-is-anhedonia

https://www.priorygroup.com/blog/meaning-of-anhedoniaהכותבת שיר שוורץ מנחת סדנאות כתיבה טיפולית עובדת קידום פרויקטים שיקומיים


חזרה ל->
פוסטים שיכולים לעניין אותך:

בחודש מאי 2024 קידום פרויקטים שיקומיים קיימה הכשרה קצרה בנושא "(כמעט) כל מה שחשוב לדעת על קנביס" בשיתוף פעולה פורה וכחלק מקשרי עבודה משמעותיים עם הרשות הלאומית לביטחון קהילתי, משרד הבריאות- המחלקה לטיפול בהתמכרויות ואילס"ם.

ראה מידע נוסף..
מאמרים שיכולים לעניין אותך:

ימים קשים עוברים עלינו כעת. ימי אופל שלא חווינו מעולם קודם. לא רק הניצולים והחטופים סובלים כעת, אנחנו כולנו חווים הלם, פחד ואפילו אשמה. מהי אשמת השורד?


ראה מידע נוסף..

בעוד המונח "טראומה" מתייחס בדרך כלל להשפעה שיש לאירוע טראומטי על אדם או על כמה אנשים, טראומה קולקטיבית מתייחסת להשפעה של חוויה טראומטית המשפיעה ומערבת קבוצות שלמות של אנשים, קהילות או חברות. טראומה קולקטיבית היא יוצאת דופן בכך שלא רק שהיא יכולה להביא מצוקה והשלכות שליליות ליחידים, אלא שהיא יכולה גם לשנות את כל מרקם הקהילה (אריקסון, 1976).

ראה מידע נוסף..
***