על החברה
לקבלת עדכונים מהבלוג
קוד אבטחה:

מחקר פסיכולוגי: כתיבה מסייעת להתגבר ולהקל על קשיים נפשיים

כמה פעמים נכנסתם הביתה אחרי יום עמוס ולא פשוט, וכל כך הייתם זקוקים לדבר עם מישהו אחרי חוויה לא פשוטה שעברתם באותו היום? לעיתים בתוך סערת רגשות קשה אנחנו כל כך זקוקים להוציא החוצה, אבל לא תמיד החברים זמינים לנו. לפעמים הם בעצמם בתוך קושי, או עסוקים, ואנחנו נשארים לבד עם הכאב, סערת הרגשות ורצון חזק להוציא את הדברים החוצה ולהקל על עצמנו.
בכתבה באתר הארץ המקוון: "כתיבה על רגשות מקלה על מצבים נפשיים" מדברים על מחקר שפורסם ב"גארדיאן". מחקר שנערך באוניברסיטת קליפורניה בנושא. במחקר השתתפו הנחקרים בסריקות מוח והונחו לכתוב במשך 20 דקות ליום.

המחקר מצא כי כתיבה ביד ובעט לא במחשב, הייתה אפקטיבית יותר מכתיבה ישירות במחשב. הנחקרים שכתבו על רגשותיהם ולא אירועים ניטרליים בחייהם, הרגישו הקלה והפעילות המוחית שלהם הצביעה על כך שהכתיבה עזרה להם בהתבוננות בחייהם מזווית שונה.

גם כשמדובר בחרדה או אפילו בפוסט טראומה כתיבה טיפולית ואינטואיטיבית הוכחה כעוזרת לעבד את האירועים ולהוציא אותם החוצה בדרך שלעיתים היא קלה יותר משיחה או דיבור ורבלי.

מחקר אחר שנערך באוניברסיטת טקסס אוסטין על ידי ד"ר ג`יימס פנבייקר, חקר סטודנטים באוניברסיטה שהתבקשו לכתוב על אחד מהנושאים הבאים: טראומה שעברו בחיים, אירוע חיים זכור היטב או טיול שעשו. המחקר גילה שהסטודנטים שבחרו לכתוב על טראומת חיים, נזקקו לפחות ביקורים במחלקת בריאות הנפש בקמפוס והשתמשו לאחר הכתיבה פחות במשככי כאבים וכדורים נגד חרדות מאלו שבחרו לכתוב על נושאים אחרים פחות כואבים.

לעיתים יש צורך גם בכתיבה עקיפה ומגינה – ולעיתים גם במטפל מקצועי מוסמך שיוכל להנחות כיצד לכתוב בדרך מגינה ולהדריך כיצד להתמודד עם השדים שלעיתים יוצאים בהליך הכתיבה האינטואיטיבי והיצירתי.

הכתיבה האינטואיטיבית בניגוד לכתיבה יצירתית בה האדם מונחה לכתוב סיפור ונשפט על פי איכות הכתיבה, היא כתיבה מכילה ולא שופטת. הכותב מונחה לכתוב ללא קול ביקורתי וללא פסיקים או ניקוד או שיכתוב. כתיבה כזו יכולה לייצר השאות חדשות הנובעות מתת המודע, ואף לתת לאדם כלים להבין את עצמו ולקבל את התשובות מתת המודע שלו עצמו, לשאלות שהוא מתמודד איתם בחייו.

מאידך קיים יתרון גם בכתיבה יצירתית של סיפור ולא אינטואיטיבית – כשהסיפור יכול להיות מורחק מהכותב ולא תמיד אוטוביוגרפי לגמרי, קל לכותב לכתוב ולהוציא את עצמו החוצה – ולהתחבא מאחורי גיבור הסיפור ורגשותיו, מבלי שירגיש מאויים בהיחשפות מול עצמו והסביבה באופן שיקשה עליו להתמודד.

אז מהי הדרך המומלצת? כתיבה אינטואיטיבית או כתיבה יצירתית? למעשה אין תשובה אחת לשאלה הזו, כל אחד מאתנו יוכל למצוא את הדרך שלו להקל על עצמו בכתיבה, בין אם הוא כותב סיפור שחלקו דמיוני המקל עליו להגיע לעצמו בדרך עקיפה ומגינה, או להיפתח לכתיבה אינטואיטיבית זורמת, שאינה מחייבת עלילה או שיפוט כלשהו.

מה שבטוח הוא שאכן כתיבה היא כלי עזר מצוין לביטוי עצמי, הקלה על סערת רגשות, הוצאת הרגש והכאב החוצה ויכולה מאוד להועיל לבריאותנו הנפשית.
 
כתבות בנושא: 
 
 
 
הכותבת/עורכת שיר שוורץ מנחת סדנאות כתיבה אינטואיטיבית לפגועי נפש. עובדת בקידום פרויקטים שיקומיים המתמחה במתן שירותי שיקום למתמודדים עם מחלות נפש סכיזופרניה, מאניה דיפרסיה, דיכאון, OCD, הפרעה דיסוציאטיבית, הפרעה דו קוטבית.
חזרה ל->
פוסטים שיכולים לעניין אותך:

אני מסירה את הכובע בפני אותה אישה מבוגרת וכפופה הפוסעת באיטיות ברחוב. ידה הימנית תומכת בגבה להקל את עומס וזרמי כאב פריצת דיסק, אצבעות ידה השנייה מאדימות מכובד משקל של שקיות הפלסטיק העמוסות מזון בדרכה לתחנת האוטובוס להביא אוכל לבני משפחתה.


ראה מידע נוסף..

ראיון עם רותם פאר, מייסדת עמותת לנפ"ש

ומחברת הספר "בית משוגעים"


את השם רותם פאר שמעתי לראשונה כשהצטרפתי לקהילה שהיא מנהלת בפייסבוק. קהילה גדולה שמונה אלפי אנשים שהמשותף לכולם היא ההתמודדות הנפשית עם מחלת נפש. אנשים כותבים ומבקשים תמיכה, ומקבלים המון הכלה וכוחות מחברים מתמודדים אחרים. לקהילה קראה רותם "לוחמי נפש", ביטוי המבקש לשנות את הסמנטיקה של מתמודדי הנפש לנרטיב שונה לגמרי של גבורה אמיתית בהתמודדות עם מחלה נפשית.ראה מידע נוסף..
מאמרים שיכולים לעניין אותך:

בעוד המונח "טראומה" מתייחס בדרך כלל להשפעה שיש לאירוע טראומטי על אדם או על כמה אנשים, טראומה קולקטיבית מתייחסת להשפעה של חוויה טראומטית המשפיעה ומערבת קבוצות שלמות של אנשים, קהילות או חברות. טראומה קולקטיבית היא יוצאת דופן בכך שלא רק שהיא יכולה להביא מצוקה והשלכות שליליות ליחידים, אלא שהיא יכולה גם לשנות את כל מרקם הקהילה (אריקסון, 1976).

ראה מידע נוסף..

אם משהו תקופה כאוטית זו דבר אחד הנוטע בלב מעט הקלה בימים כואבים אלו, זה מערך הפסיכולוגים והמטפלים שמציעים טיפולים בהתנדבות.


לפניכם רשימה (חלקית מאוד) של מטפלים, עו סים ופסיכולוגים ומתנדבים שמבקשים לתת טיפולים ו/או ליוויי בחינם בעת זו.


אנו רוצים להודות לכולם על רוח ההתנדבות הגדולה שנוטעת מעט חום ותקווה בימים אלו

ראה מידע נוסף..
***